Rendezvények
Szövegkinézet
  • Kisebb Kicsi Közepes Nagy Nagyobb
  • Alap Helvetica Segoe Georgia Times

Beszámoló a XXIII. Talentum Tehetséggondozó Konferenciáról

2017. augusztus 18-23. között iskolánk először lehetett a helyszíne a Talentum Tehetséggondozó Konferenciának. A Konferencia 1995-ben indult útjára Balatonszárszón, és egészen 2011-ig a Balaton mellett találkozhattak a Kárpát-medence református középiskoláinak tehetséges, a tudomány, a magyarság és a reformátusság mellett elkötelezett diákjai. 2012-ben először Pécsre került a Konferencia, és azóta egyfajta „vándortáborként” (Budapest, Hódmezővásárhely, Sárospatak helyszíneken) várja a tanulókat.

Idén 47 tanuló  (köztük erdélyi és kárpátaljai) vállalta, hogy képviseli az iskoláját a Konferencián, amit a Zsinat és a Református Tehetséggondozó Alapítvány anyagilag is támogatott.  Ehhez csatlakozott a a Református Értéktermő Központ tehetséggondozó programjának 11 történelem iránt érdeklődő diákja. A tábor vezetője – hasonlóan az elmúlt évekhez - Papp Kornél, a Zsinat Hivatal Oktatásügyi Osztályának igazgatója volt, a lelkészi szolgálatot dr. Borsi Attila végezte. A tábor szervezésében sokat segítettek a Gimnázium igazgatója (Győri József), tanárai (Uherkovich Zoltán, Szabó Katalin, Bán István, Kovács Gergely, dr. Horkayné Hidegkuti Erika, dr. Győri János), de állandó résztvevőként Csobán Pál tanár úr (Gödöllő) is tevékenykedett a tábor létrejöttében.

A korábbi évekhez hasonlóan a tanulókat különböző szekcióba osztottuk, idén ezek a következők voltak: történelem, magyar, matematika-fizika és biológia. A szakmai, szekciónként különböző programok mellett nagyon emlékezetesek voltak a közös kirándulások (Nagyvárad, Nagyszalonta, Hortobágy), amelyeken megemlékezhettünk Arany János születésének 200. évfordulójáról, de megrendülve hallgathattuk Bárány Ottóné beszámolóját is családjának a hortobágyi kitelepítéséről.

A programok napi bontásban:

2017. augusztus 18. péntek

érkezés Debrecenbe 16.30-ig, szállás elfoglalása

17.00: megnyitó, áhítat – Kálvin terem

18.00: vacsora – Tápintézet

19.00: ismerkedés, tájékoztatás a tábori közös munkáról, feladatokról, a szekciók megalakítása (Gimnázium)

2017. augusztus 19. szombat

6:30: reggeli – Tápintézet

7.00- 19.00 -  Egész napos buszos kirándulás (Nagyszalonta, Nagyvárad), áhítat a nagyszalontai templomban

19.00 vacsora – Tápintézet

2017. augusztus 20. vasárnap

7.00: reggeli – Tápintézet

7.30 – 11.00 – Virágkarnevál

12.00 ebéd – Tápintézet

13.00 – 18.00 – Hortobágyi kirándulás

Istentisztelet; Megemlékezés a hortobágyi kitelepítettekről, Pásztormúzeum, Állatkórház

19.30: vacsora – Tápintézet

21.00: városi tűzijáték

2017. augusztus 21. hétfő

7.15: reggeli – Tápintézet

8.00: áhítat - Kálvin terem

9.00-12.00 szekció:

irodalmi szekció: Szabó Magda nyomában (Dóczy Gimnázium)

történelmi szekció: 1956 és Debrecen (Filep Tibor, történész, újságíró)

biológia szekció: látogatás a DEOEC PET Centrumában és Gamma Sugársebészeti Központjában

matematika-fizika szekció: látogatás a MTA Atommagkutató Intézetében

13.00: ebéd – Tápintézet

14.00-16:00:  Ismerkedés a Kollégiummal, a Nagytemplommal

18.00: vacsora – Tápintézet

18.30: esti áhítat – Kálvin terem

20.00: esti séta a Nagyerdőn

2017. augusztus 22. kedd

7.15: reggeli – Tápintézet

8.00. áhítat - Kálvin terem

9.00-12.00 szekció:

irodalmi+történelmi szekció: Útikalauz a régi könyvek világában (Nagykönyvtár) (9-10 óra)

irodalmi szekció: iskolapedagógiai foglalkozás Debreceni Irodalmi Múzeumban (10-12 óra)

történelmi szekció: helytörténeti iskolapedagógiai foglalkozás a Déri Múzeumban (10-12 óra)

biológia szekció: foglalkozás Debreceni Egyetem Növénytani Tanszékén

matematika-fizika szekció: Debreceni Egyetem Matematikai Intézet, dr. Bessenyei Mihály előadása

EGYMI tört. csoport: foglalkozás a Gimnáziumban (dr. Kavecsánszki Máté)

13.00: ebéd – Tápintézet

14.00-17:00:  Látogatás az Agóra Tudományos Élményközpontban

18.00: vacsora – Tápintézet

18.30: esti áhítat – Kálvin terem

20.00: esti zarándoklat a Csokonai-síremlékhez (dr. Győri János)

2017. augusztus 23. szerda

7.15 reggeli – Tápintézet

8.00 áhítat – Kálvin terem

9.00-11.00 szekció:

irodalmi szekció+történelmi szekció: Dr. Imre Mihály előadása (DE, professor emeritus): A peregrináció

biológia szekció: A fenntartható Nagyerdő (iskolapedagógiai foglalkozás a Déri Múzeumban)

matematika-fizika szekció: logikai játékok, feladatok a matematikában (Szabó Katalin)

11.30-12.30: A szekciók munkájának értékelése

13.00 ebéd – Tápintézet

Elutazás

 

A tábor – mint résztvevő és szervező is elmondhatom – az utóbbi évek élményekben, programokban egyik leggazdagabb konferenciája volt, méltó módon csatlakozott az elmúlt 22 év találkozóihoz.

Uherkovich Zoltán
szervező

DSCN8533
DSCN8530
DSCN8512
DSCN8508
DSCN8507
DSCN8484
DSCN8486
DSCN8412
DSCN8396
DSCN8364

Digitális napló

napló

Órarend

Könyvtár

Névnap

2018. január 18. csütörtök
Piroska
07:12 16:15

Holnap
Sára, Márió
napja lesz.

Ki van itt?

Oldalainkat 74 vendég és 0 tag böngészi

;